Drodzy Rodzice!

Na koniec każdego miesiąca będę umieszczać informacje podsumowujące pracę dzieci – obszary najważniejszych umiejętności, które były kształtowane i rozwijane.

Drodzy Rodzice / Drodzy Opiekunowie!

Maj to jeden z piękniejszych miesięcy w roku. Przyroda budzi się z zimowego snu  i wszystko wkoło zaczyna rozkwitać. Słońce coraz dłużej pozostaje na niebie, a dni są cieplejsze. Zmiany, które zachodzą w przyrodzie, to doskonała okazja do tego, by rozwijać dziecięcą ciekawość oraz kształtować umiejętność obserwowania otoczenia oraz dostrzegania, nazywania i opisywania zjawisk zachodzących w otaczającym świecie. Dlatego z nowym przypływem energii ruszyliśmy na wiosenne wędrówki.

Pierwszy majowy tydzień upłynął nam pod znakiem koncertów – tych na wiosennej łące i takich, które możemy usłyszeć w filharmonii. W tym czasie bardzo intensywnie pracowaliśmy na rozwojem percepcji słuchowej i wrażliwości muzycznej. Rozmawialiśmy o dźwiękach, które można usłyszeć na łące, bawiliśmy się w dźwiękowe memory, słuchaliśmy muzyki poważnej oraz nagrań odgłosów natury, poznawaliśmy i graliśmy na instrumentach muzycznych, a także zorganizowaliśmy wiosenny koncert. Muzyka stanowiła wspaniałe tło do innych zabaw i aktywności. Zastanawialiśmy się, skąd się wzięła liczba dziewięć, i poznaliśmy jej znak graficzny – cyfrę 9. Mogliśmy poćwiczyć umiejętność szacowania, dodawania, odejmowania i porównywania liczebności zbiorów w zakresie dziewięciu.   W trakcie zabaw ruchowych zamienialiśmy się w nutki skaczące po pięciolinii oraz owady. Niezwykle ciekawym doświadczeniem było poznanie życia owadów. Naśladując odgłosy, jakie wydają zwierzęta żyjące na łące, ćwiczyliśmy narządy artykulacyjne.

Chcecie wiedzieć, co jeszcze przyniósł nam maj? Otóż postanowiliśmy zostać naukowcami i odkryć tajemnice substancji, bez której nie byłoby na ziemi życia – wody. Wiemy już, że woda występuje       w różnych stanach skupienia. Zrozumieliśmy potrzebę oszczędzania wody. Sprawdzaliśmy, w jaki sposób odbywa się filtrowanie wody w naturalnych warunkach i jakie są zasady działania oczyszczalni ścieków zaprojektowanych przez człowieka. A wszystko to w czasie eksperymentów z wodą.

Zastanawialiśmy się także, w jakich wyrazach ukryła się głoska y, i układaliśmy opowiadanie, którego bohaterami był dwa komary. Potem uczyliśmy się, jak zapisać literę y, Y. Ćwiczyliśmy także umiejętność czytania prostych sylab, wyrazów i zdań. Poznaliśmy ciekawe techniki plastyczne i dzięki temu powstało wiele oryginalnych prac. Doskonaliliśmy również umiejętności matematyczne oraz sprawność motoryczną.

Koniec maja przynosi wiele wzruszających chwil. W tym czasie większość przedszkolaków świętuje Dzień Mamy i Taty. Jednak do tej wyjątkowej uroczystości trzeba się należycie przygotować...              W końcu to wyjątkowe święto jest tylko raz w roku! Dlatego pilnie uczyliśmy się piosenki, z pomoca pań wykonywaliśmy upominki dla rodziców. Odbywały się również próby spektaklu. Wszystko po to, by każda mama i każdy tata poczuli się tego dnia wyjątkowo. Dzień Matki i Dzień Ojca to dobra okazja, by porozmawiać o rodzinie. Dlatego poznawaliśmy nazwy poszczególnych członków rodziny     i uczyliśmy się określać stopnie pokrewieństwa. Każdy mógł opowiedzieć o swoich bliskich                 i poopowiadać anegdoty z rodzinnego życia. Poznaliśmy również kolejną literę – n, N. Próbowaliśmy ją pisać w liniaturze. Pilnie ćwiczyliśmy dzielenie wyrazów na sylaby i głoski oraz wyszukiwanie głosek w wyrazach. Podejmowaliśmy również próby odczytywania prostych sylab, wyrazów i zdań. Nie zapomnieliśmy także o ćwiczeniu pamięci, rozwijaniu sprawności motorycznej, kształtowaniu spostrzegawczości i doskonaleniu umiejętności matematycznych.

Maj okazał się miesiącem wypełnionym  propozycjami sportowymi i ruchowymi. Braliśmy udział w IX Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków, IV Ogólnpolskim Maratonie Przedszkolaków i wspólnie z przedszkolakami z naszej placówki przebiegliśmy łącznie 24 km. W ramach XV Sportowego Turnieju Miast i Gmin - X Europejski Tydzień Sportu nasze przedszkole zorganizowało Rajd Pieszy po lesie w Łagiszy oraz zajęcia z zumby. Odbyliśmy wycieczkę do wioski indiańskiej znajdującej się w Jaworznie. Jedną z atrakcji był Indiański Tor Przeszkód. Świetnie sie tam bawiliśmy.

Piknik rodzinny! Zaprosiliśmy rodziców, dziadków, babcie, ciocie, wujków, kuzynów, a nawet sąsiadów. Będzie mnóstwo zabaw, gier, konkursów i wiele niespodzianek. Miło się spotkać w takim gronie.  My się tym jednak nie martwimy, jesteśmy bowiem ciekawi, co przyniesie nam czerwiec.