Drodzy Rodzice!

Na koniec każdego miesiąca będę umieszczać informacje podsumowujące pracę dzieci – obszary najważniejszych umiejętności, które były kształtowane i rozwijane.

Drodzy Rodzice / Opiekunowie!

Grudzień to czas wypełniony magią oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Każdemu z nas kojarzy się z czymś innym – z zapachem pomarańczy i cynamonu, kolorowymi bombkami i światełkami na choince, smakiem makowca... To kolory, smaki, zapachy, które zbieramy i pamiętamy przez całe życie. To także czas, kiedy jesteśmy zabiegani, zajęci świątecznym porządkami i zakupami. Warto na chwilę się zatrzymać i znaleźć chwilę na wspólne rozmowy o tradycjach czy świątecznych wspomnieniach. Warto włączyć dzieci w przygotowania do świąt, takie jak robienie porządków, wykonywanie dekoracji świątecznych oraz przygotowywanie posiłków. To wspaniała okazja do wspólnego spędzania czasu, kształtowania samodzielności i przekazywania tradycji. Te chwile zostaną w ich pamięci na zawsze.

Jednak grudniowe zajęcia dotyczyły nie tylko świąt. Oglądaliśmy różne dziwne domy i dzięki temu poznaliśmy litery d, D i potrafimy przeczytać wyraz dom.  Dowiedzieliśmy się, że aby sprawić komuś radość, wcale nie trzeba kupować drogich zabawek. Wystarczy odrobina wyobraźni, kilka niepotrzebnych rzeczy oraz nasze zaangażowanie i już mamy gotowy upominek, którym możemy kogoś obdarować. Utrwalaliśmy pojęcia: mniej, więcej, tyle samo. Doskonaliliśmy umiejętności matematyczne. Nie mogliśmy zapomnieć także o pisaniu i czytaniu. Rozwiązywaliśmy zagadki słuchowe i potrafimy rozpoznać i odróżnić rózne odgłosy. Poznaliśmy liczbę cztery i pięć oraz jej znak graficzny. Świętnie się bawiliśmy podczas rozwiązywania i zawiązywania chochlikowych supełków, a przy okazji ćwiczyliśmy umiejętność liczenia.

I tak wielkimi krokami zaczęliśmy się zbliżać do świąt Bożego Narodzenia. Był to czas, kiedy intensywnie zajęliśmy się przygotowaniami do tego wydarzenia. Słuchaliśmy opowiadania o aniołku, który zgubił dzwoneczek. Wykonywaliśmy aniołki z papieru. Poznaliśmy prosty sposób na narysowanie choinki. Układaliśmy życzenia. Poznalismy inmultimedialne sposoby składania zyczeń. Wiemy także, jak to się dzieje, że kartka świateczna trafia do adresata. Mogliśmy klasyfikować świąteczne ozdoby według określonej cechy. Rozwijaliśmy swoją kreatywność i zdolności manualne podczas przygotowania ozdób choinkowych. Najbardziej napracowaliśmy się w czasie robienia papierowego łańcucha. Chcieliśmy, żeby był bardzo, bardzo długi...  Rozmawialiśmy na temat dekoracji i ozdób z dawnych czasów oraz tych, które możemy oglądać współcześnie. Ćwiczyliśmy pamięć w czasie zabaw słownikowych. Rozmawialiśmy o zapachach, które kojarzą się ze świętami, i braliśmy udział w treningu węchowym. To nie takie proste dobrać zapach do obrazka, bo po kilku próbach zapachy się mieszają. Wykonywaliśmy świece z pomarańczy i suszonych gożdzików.

Tuż przed samymi świętami rozmawialiśmy o tradycjach bożonarodzeniowych w Polsce oraz w innych krajach. Dzięki temu, że poznawaliśmy różne świąteczne zwyczaje, uczyliśmy się otwartości i wrażliwości na różnorodność. Była to również doskonała okazja do dzielenia się własnymi doświadczeniami związanymi z obchodami świąt w naszych domach. Okazało się, że w różnych regionach Polski także panują różne tradycje. Czy wiecie, jak dawniej dekorowano domy na Boże Narodzenie? My wiemy, ponieważ udało nam się otworzyć „pudełko pełne tradycji”. W różnych miejscach domu stawiano snop zboża, wieszano pająki i podłaźniki, a zamiast kolorowych elektrycznych lampek zapalano zwykłe świece. My również robiliśmy ozdoby świąteczne. Odwiedziliśmy fabrykę Świętego Mikołaja i ćwiczyliśmy umiejętność liczenia w zakresie 5 oraz rozwijaliśmy orientację przestrzenną. Czekając na pierwszą gwiazdkę, rozmawialiśmy o niespodziewanym gościu, dla którego warto przygotować dodatkowe nakrycie. Lubicie śpiewać kolędy? My bardzo, dlatego w przedszkolu nie zabrakło czasu na wspólne kolędowanie. Przygotowywalismy wspólną Wigilię. Ozdabiliśmy salę, nakryliśmy do stołu, recytowalismy wiersze i śpiewalismy pastorałaki. Tak wspólnie powitaliśmy zbliżające się Boże Narodzenie. Oczekiwanie na święta było dla nas niezapomnianym czasem, pełnym ciepła i rodzinnej atmosfery, wypełnionym zapachami, smakami, kolorami... – czasem, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.